Küresel Boyutta Kahve Krizi Yolda Mı Uzmanlara Sorduk?

Küresel Boyutta Kahve Krizi Yolda Mı Uzmanlara Sorduk?

Küresel Kahve Krizi Yolda Mı?

Her yıl yaklaşık 500 milyar fincan kahve tüketiliyor ve bu da kahveyi dünyanın en popüler ürünlerinden biri haline getiriyor. Americano, espresso, latte ve daha nicesi… Kahve, gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin vazgeçilmezi haline gelmiş durumda. Her gün yüzlerce yeni kahve dükkanı açılmakta. Ve bu durum hiç de geçici bir hevesmiş gibi durmuyor. Peki, 25 milyon çiftçiye istihdam sağlayan bu sektörün, sürdürülebilirliği ne kadar? Küresel kahve krizi gerçekten yolda mı?

Küresel Kahve Krizinin Sebepleri

Kahve, tüm dünyada en çok tüketilen sıcak içeceklerden biridir ve küresel kahve talebinin %40’ını karşılayan Brezilya’da kahve hasadı için 2 milyon hektar tarım arazisi mevcuttur. Ancak küresel ısınma gibi beşeri sebeplerden; tarım arazileri giderek azalmaktadır. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, 2050 yılına kadar kahveyi besleyebilecek arazi miktarının %50 azalacağını tahmin ediyor. Buna karşılık kahve tüketen kişi ve tüketim miktarı gitgide artmaktadır.

Kahve hasadı için kullanılan tarım arazisinin azalmasının sebebi, kahvenin sadece belli bir sıcaklık aralığında (18-21 0C) yetişmesidir. Küresel ısınmaya bağlı olarak; Kolombiya’da emisyon 1980’den bu yana 1,2 0C artmıştır. Bu da kahvenin artık daha yüksek yerlerde yetişebileceğini göstermektedir. Gereken yükseklik arttıkça tarım alanı da azalacaktır. 2013’ten bu yana Kolombiya’da kahve hasat alanı %7 oranında azalmıştır. Bilim insanları her 10 yılda üçer derece daha artış bekliyor. Ayrıca sıcaklık ve yağmur yağma düzenindeki bozulmaya bağlı olarak kahve çekirdeği çeşitlerinin %60’ının soyu tükenme tehlikesi yaşıyor. Resimde kahve üretimi yapan ülkelerde, kaç farklı kahve çekirdeği türünün tükenme tehlikesi yaşamakta olduğu görülmektedir.


Kahve Krizinin Çözümü

Küresel ısınma ve dolayısıyla küresel kahve kriziyle baş etmek için çiftçilerin bulabileceği bazı çözüm yöntemleri vardır; gölge veren ağaçlar dikmek, tarlaları yukarı bölgelere taşımak ve daha güçlü kahve çekirdeklerini yetiştirmek gibi. Ancak bu yöntemlerin hepsi para gerektiriyor ve işlerin giderek güçleştiği bu sektörde; çiftçiler, çözüm için para bulmakta zorlanıyor. Hükümetler, uluslararası bir platformda kahve çekirdeği için minimum fiyat belirleyemeyecek pozisyonda ve bu sebeple, 2018 yılından beri kahve üreticileri, bazen gelir ve giderleri eşitleyebilirken bazen de zarar ediyorlar. Bu durum azalan yetiştirme alanları ve tükenme tehlikesinde olan türlerin yanında; isteksiz bir üreticiyi de beraberinde getiriyor.

Kahve çekirdeği için minimum fiyat belirlenmediği ve kahve fiyatları yükselmediği müddetçe çiftçiler, arazilerini koruyamayacaklar ve gelir elde etmek için arazilerinde farklı bitkiler yetiştirmeye başlayacaklar. Böylece yeni nesil kahve kültürü, birkaç on yıl süren bir trend olarak; bir bitki türünün sonunu getirecek.

Kaynakça
⦁ Guhl, A., (2004). COFFEE AND LANDSCAPE CHANGE IN THE COLOMBIAN COUNTRYSIDE 1970-2002. University of Florida, thesis.
⦁ Statista, 2018. Coffee production worldwide in 2018, by country.
⦁ Vox, 2020. The global coffee crisis is coming.
⦁ Davis, A., Chadburn, H., Moat, J., O’Sullivan, R., Hargreaves, S., & Nic Lughadha, E. (2019). High extinction risk for wild coffee species and implications for coffee sector sustainability. Science Advances, 5(1), eaav3473. doi: 10.1126/sciadv.aav3473

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir