Banka Havalesi veya EFT (Elektronik Fon Transferi) yaparak Denizbank hesaplarımızdan (TL) herhangi birine yapabilirsiniz.

Hacı Teoman Burçgün
Denizbank Turgutreis Şubesi TR31 0013 4000 0147 3405 8000 01
Hesap no: 4900-14734058-351

2) Sitemiz üzerinden kredi kartlarınız ile her türlü kredi kartınıza online tek ödeme yada online taksit imkânlarımızdan yararlanabilirsiniz. Online ödemelerinizde siparişiniz sonunda kredi kartınızdan tutar çekim işlemi gerçekleşecektir. Muhtemel sipariş iptali veya stok sorunları nedeniyle sipariş iptallerinde kredi kartınıza para iadesi 3 iş günü içerisinde yapılacaktır.

3) Sipariş Bedeli İadesi
Siparişlerinizin olası sebeplerle iptali durumunda; NLT PAZARLAMA H. Teoman Burçgün 3 (üç) iş günü içerisinde ürün bedelini hesabınıza ve/veya kredi kartınıza iade eder. Ancak, banka hesap bilgilerinizi ve/veya kredi kartı bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak şirketimiz finans yetkililerine bildirmeniz gerekmektedir.

4) Teslimat
Sipariş etmiş olduğunuz ürünleri aynı gün kargoya teslim etmeye gayret ediyoruz. Temini zaman alan ürünler için kargo teslim süresi ürün detayında belirtildiği gibi 3 iş günüdür. Gecikmesi muhtemel teslimat durumunda size bilgi verilecektir. Ürün teslimatının aksamadan gerçekleştirilebilmesi için lütfen gün içinde bulunduğunuz yerin adresini teslimat adresi olarak bildiriniz. Hergün saat 10:59\’a kadar yapılan siparişler aynı gün, 11:00 sonrasında yapılan siparişler ertesi gün kargoya verilecektir.

Talepleriniz sipariş sonunda belirlemiş olduğunuz teslimat tipine göre hazırlanmak üzere işleme alınacaktır. Muğla Bodrum merkezli şirketimizden ürünler MNG Kargo, Sürat Kargo ve Yurtiçi Kargo firmalarından herhangi biri ile gönderilecektir. Kargo yoğunluğu, teslimat süresi ve Pandemi Seebi ile kapalı olan şubeler sebebi ile kargo firmaları değişkenlik gösterebilmektedir. Özellikle tercih ettiğiniz kargo firması olursa da “Sipariş Notu” kısmına yazmanız yeterli olacaktır. Siparişleriniz onaylandıktan sonra en geç 3 (üç) iş günü sonunda Kargo firmasına teslim edilir.

Müşteri temsilcimize danışarak değişik teslimat şartları konusunda görüşebilirsiniz. Ayrıca kargo teslimatları sadece Türkiye için geçerlidir

5) Ödeme Takibi
Söz konusu sistem herhangi bir sorun nedeni ile işlemi gerçekleştiremiyorsa ödeme sayfası sonucunda ziyaretçimiz bu durumdan haberdar edilmektedir.

Belirtilen adreste herhangi bir hata durumunda teslimatı gerçekleşemeyen sipariş ile ilgili olarak siparişi veren ile bağlantı kurulmaktadır.

Ziyaretçimiz tarafından belirtilen e-posta adresinin geçerliliği siparişin aktarılmasını takiben gönderilen otomatik e-posta ile teyit edilmektedir.

Teslimatın gerçekleşmesi konusunda müşteri kadar kredi kartı sistemini kullandığımız bankaya karşı da sorumluluğumuz söz konusudur.

Lütfen dikkat ediniz! Müşterimiz her zaman haklıdır.

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız bizimle irtibata geçerek ve kargo firmasına tutanak tutturularak ürünü teslim almayınız. Size hemen yardımcı olacağız.

Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiği kabul edilmektedir.

Ürün hasarlı ise: Hazırlamış olduğunuz tutanağı ve paket durumunu en kısa zamanda kahveal.net@gmail.com ve bilgi@kahveal.net  mail adreslerine bildiriniz.

Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde paketinizle ilgili çalışmalara başlayarak, en kısa zamanda teslimatın tekrarlanmasını sağlayacağız.

Bu e-posta içinde ürünü neden iade etmek istediğinizi kısaca açıklarsanız ürün ile ilgili çalışmalarımızda bize yardımcı olmuş olursunuz.